На Св. Јоаким Осоговски во с. Јакимово – виничко

image

На Св. Јоаким Осоговски во с. Јакимово – виничко

На 29. 08. 2018 година, Неракотворниот лик на ГИХ и Св. Јоаким Осоговски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во црквата посветена на Светиот Јоаким Осоговски во с. Јакимово – виничко, во сослужение на свештеници од кочанското архиерејско намесништво, отслужи света архиерејска литургија,

одража пригодна беседа и го благослови и пресече празничниот леб.