Недела 4 – та од В. П посветена на „Св. Јован Лествичник“ во Пробиштип

image

Недела 4 – та од В. П посветена на „Св. Јован Лествичник“ во Пробиштип

На 26. 03. 2017 година, Недела 4 – та од Великиот пост посветена на „Св. Јован Лествичник“, пренес. на моштите на св. Никифор Цариградски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од штипското архиерејско намесништво, во храмот посветен на „Успението на Пресвета Богородица“ во Пробиштип,

отслужи Света Архиерејска Василиева Литургија и одража пригодно слово.