Оддание на Преполовение во Лесновскиот манастир

image

Оддание на Преполовение во Лесновскиот манастир

На 17. 05. 2017 година, одд. на Преполовение, св. мч – чка Пелагија Тарсиска, во присуство на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан и Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Неговото Високопреосвештенсво Митрополитот Преспанско – пелагониски и администратор Австралиско – новозеландски г. Петар и Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на Архимандритот отец Дамаскин, Игуменот отец Агатон, еромонахот отец Прохор, еромонахот отец Макариј, еромонахот отец Гаврил, еромонахот отец Ефросиниј и свештеници од Брегалничката епархија,

во манстирот „Св. Гаврил Лесновски“ во Лесново, отслужи Света Архиерејска Литургија.