На „Преподобен Наум Охридски Чудотворец“ во Делчево

image

На „Преподобен Наум Охридски Чудотворец“ во Делчево

На 03. 07. 2017 година, Преподобен Наум Охридски Чудотворец, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од делчевското и кочанското архиерејско намесништво, во параклисот посветен на „Преподобен Наум Охридски Чудотворец“, при храмот во изградба „Св. Кирил и Методиј“ во Делчево, отслужи Света Архиерејска Литургија, одража пригодна беседа, изврши мал водосвет и го благослови и пресече празничниот леб. Истиот ден, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, изврши канонска визитација

на храмот во изградба посветен на „Св. вмч. Димитриј“ во с. Габрово – делчевско и даде Свои напатсвија за текот на изградбата на истиот.