Литургија, 8 – ма Недела по Педесетница – „Св. Марина“ во Марена, метох на Лесновскиот манастир

image

Литургија, 8 – ма Недела по Педесетница – „Св. Марина“ во Марена, метох на Лесновскиот манастир

На 30. 07. 2017 година, 8 – ма Недела по Педесетница, „Св. вмч – чка Марина“ (Огнена Марија), во манастирот посветен на Животворниот Извор на Пресвета Богородица, кој манастир се наоѓа во месноста Марена – Злетово и е метох на Лесновскиот манастир, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на братството од Лесновскиот манастир и свештеници од кочани, отслужи света архиерејска литургија. На крајот од светата литургија Митрополитот г. Иларион одржа пригодна беседа и

го благослови и пресече празничниот леб.