На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе

image

На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе

На 01. 11. 2017 година, Св. Прохор Пчински, прен. мошти на св. Јован Рилски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Свети Николе, отслужи Света Архиерејска Литургија во старата црква посветна на Светиот отец Прохор Пчински во Свети Николе. На Светата Литургија, Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион го ракоположи во свештенички чин ѓаконот Дејан Петрушев од Свети Николе

и одража содражајна беседа за возвишеноста на свештеничкиот чин. На крајот од Светата Литургија Митрополитот г. Иларон одража пригодна беседа и го благослови и пресече празничниот леб.