Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста во Делчево

image

Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста во Делчево

На 04. 12. 2017 година, „Воведение на Пресвета Богородица“ – Пречиста, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од делчевското и кочанското архиерејско намесништво, во храмот посветен на „Успението на Пресвета Богородица“ во Делчево, отслужи Света Архиерејска Литургија, одража пригодна беседа и го причести многубројниот православен народ со Телото и Крвта Христови.

На Светата Литургија покрај многубројниот православен народ присуствуваше и Градоначалникот на Општина Делчево г. Горан Трајковски.