„Св. вмч – чка Варвара“ во Пробиштип

image

„Св. вмч – чка Варвара“ во Пробиштип

На 17. 12. 2017 година, Недела 28 – ма по Педесетница, Св. вмч – чка Варвара, св. Јован Дамаскин, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од штипското архиерејско намесништво, во параклисот „Св. Климент Охридски“ при храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Пробиштип, отслужи Света Архиерејска Литургија и одража пригодно слово.

На Светата Литургија покрај многубројниот народ присуствуваше и Градоначалникот на Општина Пробиштип г. Драган Анастасов.