Вечерна на Свети Гаврил Лесновски во Лесново

image

Вечерна на Свети Гаврил Лесновски во Лесново

По повод Неделата на митарот и фарисејот и Празникот на Лесновската Светиња – Свети Гаврил Лесновски, во предвечерието на празникот, на 27. 01. 2018 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион во сослужение на Архимандритот на Лесновската Обител отец Дамаскин со браќата при Лесновскиот манастир, отслужи Празнична Вечерна Богослужба,

го благослови и пресече празничниот леб, по што одржа содржајна беседа.