Проштевање во Штип

image

Проштевање во Штип

На 18. 02. 2018 година – Прочка (Недела сиропусна; Одд. на Сретение, св. мч – чка Агатија) во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија и одража пригодно слово при што

верниците побараа и добија прошка од својот Пастироначалник и од свештенослужителите.