Недела на Мироносиците во М. Каменица

image

Недела на Мироносиците во М. Каменица

На 22. 04. 2018 година, трета Недела на Воскресението - на Мироносиците, св. мч. Евпсихиј Кесариски, преп. мч. Вадим Персиски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од делчевското и кочанското архиерејско намесништво, во храмот посветен на „Успението на Пресв. Богородица“ во М. Каменица, отслужи Света Архиерејска Литургија и одража содражајна беседа.

На Светата Литургија покрај многубројниот православен народ присуствуваше и Градоначалникот на Општина М. Каменица г – ѓа Соња Стаменкова.