Педесетница во Штип

image

Педесетница во Штип

На 27. 05. 2018 година, на празникот Педесетница – роденденот на Светата Црква (Свегување на Св. Дух - Духовден), Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион отслужи света архиерејска литургија во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип, во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија. По светата литургија беше отслужена вечерната богослужба,

по што Митрополитот г. Иларион произнесе празнична пригодна беседа.