На „Св. пр. Илија“ - Илинден во Радовиш

image

На „Св. пр. Илија“ - Илинден во Радовиш

На 02. 08. 2018 година, црковно националниот празник Св. пр. Илија – Илинден, св. Пречистански препод. мч – ци Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во храмот поветен на овој светител, во сослужение на свештеници од радовишкото архиерејско намесништво, отсужи света архиерејска литургија. На крајот од светата литургија, со благослов на Митрополитот г. Иларион, пред многубројниот народ, се произнесе Пазничната посланица од САС на МПЦ - ОА.

По отслужената света литургија Митроплитот Брегалнички г. Иларион изврши помен на сите загинати борци за Р. Македонија и Православната вера, пред Илинденското, за време на Илинденското и по Илинденското Востание, изврши мал водосвет и го благослови и пресече празничнот леб.