На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница

image

На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница

На 31. 10. 2018 година, Св. ап. и ев. Лука, св. Константин Кавасила, во храмот кој пред една година беше осветен, посветен на Светиот апостол и евангелист Лука во Виница, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од кочанското архиерејско намесништво, а во присуство на Градоначалникот на Општина Виница г. Ивица Димитров, многуброен православен народ како и на г. Горан Ангелов од Виница,

кој е и еден од поголемите донатори на храмот, отслужи света архиерејска литургија, одража пригодна беседа, направи мал водосвет и го благослови и пресече празничниот леб.