25 – та Недела по Педесетница во с. Градец - виничко

25 – та Недела по Педесетница во с. Градец - виничко

На 18. 11. 2018 година, 25 – та Недела по Педесетница, св. мч – ци Галактион и Епистима, седум години од осветувањето на црквата „Св. пр. Илија“ во с. Градец – виничко, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од кочанското архиерејско намесништво, во храмот посветен на „Св. пр. Илија“ во с. Градец – виничко, отслужи Света Архиерејска Литургија, одража содражајна беседа и го благослови пресече славскиот колач.