Чествување на „Св. Наум Охридски“ во Лесновскиот манастир

image

Чествување на „Св. Наум Охридски“ во Лесновскиот манастир

По повод Празникот на „Преод. Наум Охридскиот Чудотворец“, „препод. Нифонт Кипарски“, на 05. 01. 2018 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион во сослужение на Архимандритот на Лесновската Обител отец Дамаскин со браќата при Лесновскиот манастир, во параклисот, посветен на „Препод. Наум Охридскиот Чудотворец“, при Лесновскиот манастирски комлекс, отслужи Света Архиерејска Литургија,

произнесе пригодно празнично слово и го благослови и пресече празничниот леб.