Чествување на Светиот Николај, Патрон и Заштитник на градот Штип

image

Чествување на Светиот Николај, Патрон и Заштитник на градот Штип

На 19. 12. 2019 година, на празникот на Светиот Николај Чудотворец – архиепископ на Ликискиот град Мир, во Соборниот храм Св. Николај во Штип, кој е Патрон и Заштитник на градот Штип и Брегалничката епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион и Неговото Преосвештенство Епископот Стобиски г. Јаков, во сослужение на свештеници од Брегалничката и Повардарската Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија. Пригодна беседа одража Епископот Стобиски г. Јаков.

На светата литургија присуствуваше многуброен православен народ кој со искрена вера дојде да се помоли и поклони пред моштите на Светиот Николај Чудотворец кои беа донесени од манастирот Св. Гаврил Лесновски во Лесново на поклонение во Штип. По празнично слово, Мирополитот Брегалнички г. Иларион и Епископот Стобиски г. Јаков, заедно со Градоначалникот на Општина Штип г. Благоја Бочварски и Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ), г. Даријан Сотировски, свештенослужителите и многубројниот православен народ, извршија Литија од Соборниот храм Св. Николај до Градскиот Плоштад во Штип, каде го благословија и пресекоа славскиот колач, по што надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион одража пригодна беседа. Истотака свој говор имаше и Градоначалникот на Општина Штип г. Благоја Бочварски кој на сите граѓани Им го честита Патронот и Заштитникот на градот Штип. /span>