На „Св. Атанасиј Велики“ во Оризари – Кочани

image

На „Св. Атанасиј Велики“ во Оризари – Кочани

Во кочанската приградска населба Оризари, во храмот Свети Атанасиј Велики, на 31. 01. 2020 година, Св. Атанасиј и Кирил Александриски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, отслужи Света Архиерејска Литургија, во сослужение на свештеници од кочанското архиерејско намесништво, а во присуство на многуброен православен народ.

По Светата Литургија, Митрополитот г. Иларион, одража пригодна беседа, изврши литија околу храмот и го благослови и пресече празничниот леб./span>