Литургија во с. Ранчинци – Свети Николе

Could not open a directory stream for /home/bregalnickaeparh/public_html/images/stories/rancen//

На 11. 09. 2010 година на празникот Отсекување на главата на Свети Јован Крстител, Неговото Високопресвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Свети Николе, во манастирот Света Недела во с. Ранчинци – Свети Николе, отслужи света архиерејска литургија. На крајот од светата литургија Митрополитот г. Иларион произнесе пригодно слово и изврши мал водосвет.