33 години од Блажениот покој на првиот Македонски Митрополит Злетовско – Струмички г. Наум

Could not open a directory stream for /home/bregalnickaeparh/public_html/images/stories/Naum//

На 29. 11. 2010 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во Соборниот храм Св. Николај во Штип, изврши помен по повод 33 години од Блажениот покој на првиот Македонски Митрополит на Злетовско – Струмичката епархија г. Наум, од Возобнувањето на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква, и седум години од упокојувањето на протоерејот – ставрофор Русе Јанков, парох при Соборниот храм Св. Николај во Штип.