Благовештение во Ново Село

image

Благовештение во Ново Село

На 07.04.2021 год. кога светата Православна Црква го прославува глемиот христијански празник Благовештение (Благовец), во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Ново Село – Штип, Неговото Високопреовештентво Митрополитот Брегалнички господин Иларион заедно со Митрополитите господин Григориј и г

 осподин Јосиф отслужија Света Архиерејска Литургија на која во чин протоереј беше произведен отец Влатко Мирасчиев од Штип. На Литургијата беседеше митрополитот Григориј, по што присутните верници се причестија со Телото и Крвта на Нашиот Господ и Спасител.