Литургија во Марена

image

Литургија во Марена

На 07.05.2021, во петокот од Светлата седмица кога си спомнуваме за чудата на Животворниот извор на Мајката Божја во Цариград – Балаклија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички гоподин Иларион отслужи  Света

 Архиерејска Литургија во манастирот посветен на Животворниот извор на Пресвета Богородица близу Злетово – метох на Лесновската обител. На Литургијата Митрополитот ги причести верниците со Телото и Крвта на Нашиот Господ и Спасител, а по завршувањето на Литургијата го благослови и пресече празничниот леб