Рождество на Пресвета Богородица во Ново Село - Штип

image

Рождество на Пресвета Богородица во Ново Село - Штип

На 21.09.2022 година, кога Светата Православна Црква го празнува празникот Рождество на Пресвета Богородица - Мала Богородица,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Ново Село - Штип. На крајот од Литургијата,

Митрополитот г.Иларион одржа содржајна беседа.