image

На Спасовден во Гевгелија 

На 10.06.2021 год. кога Светата Црква го празнува споменот на Вознесението Христово, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион отслужи Света Архиерејска Литургија заедно со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот 

 Повардарски гоподин Агатангел и Митрополиот Европски господин Пимен во храмoт „Вознесение Христово“ – Гевгелија.