Празнична вечерна во Кочани

На 11.07.2021 год. во навечерието на големиот празник посветен на Светите славни и сефални апостоли Петар и Павле – Петровден, кој воедно е патрон празник на градот Кочани, Неговото Високопреосвештенство  Митрополитот  Брегал-   нички господин Иларион   во сослужение на

господин Иларион   во сослужение на повеќе свештеници отслужипразнична вечерна богослужба во храмот „Св. Вмч. Георгиј“ – Кочани на која го благослови петолебието и одржа пригодна беседа. По завршувањето на богослужението надлежниот ни Митрополит заедно со свештенството и многуројниот верен народ, меѓу кои беше и Градоачалникот на Општина Кочани г-динот Николчо Илијев извршија торжествена литија од храмот го Градскиот парк кај фонтаната каде се изобразени ликовите на светите апостоли и го благослови празничниот леб.