image

Oсвет на камен – темелник за нов храм во село Саса – М.Каменица

На 12.09.2021 година, Недела 12 по Педесетница, кога го чествуваме споменот на преп. Христофор Римјанин; преп. Фантин Солунски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од Брегалничката епархија, го изврши чинот на освет на камен темелник на новиот манастир

кој е посветен на Преподобна Параскева (Петка) Римјанка во с.Саса на местото викано Рамниште. Храмот се гради со средства од локалното население.