image

Манастирска слава во манастирот „Св. Вмч. Пантелејмон“ - с.Пантелеј

На 09.08.2022 година, кога го празнуваме празникот на Светиот Вмч. Пантелејмон, Св. Климент Охридски, Св. Седмочисленици,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во манастирот „Св. Вмч. Пантелејмон“ во с. Пантелеј - кочанско. На крајот од Литургијата,

Митрополитот г.Иларион одржа содржајна беседа и го благослови и пресече празничниот леб.