image

Преображение во Штип

На 19.08.2022 година, кога Светата Православна Црква го празнува празникот Преображение на Господ Исус Христос на гората Тавор,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип. На крајот од Литургијата,

Митрополитот г.Иларион го благослови лозовиот плод.