Осветување на новоизградениот храм во Свети Николе

image

Осветување на новоизградениот храм посветен на „Св. Лидија Македонка“ во Св.Николе

На 09. 10. 2021 година, кога го чествуваме споменот на  Упок. на св. ап. и ев. Јован Богослов; преп. Нил Калабриски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион во сослужение со Архиереи на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија, Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, Митрополитот г. Јосиф, Епископот Стобиски г. Јаков, свештенослужители од Брегалничката Епархија и многуброен верен македонски народ, изврши осветување на новоизградениот храм посветен на „Света Лидија Македонка“ во Свети Николе,

по осветувањето се отслужи Света Архиерејска Литургија, на крајот од Литургијата, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј одржа содржајна беседа, а Митрополитот Брегалнички г. Иларион им додели златен орден со ликот на Св.Николај Мирликијски на г. Гоце Ѓорев и неговото семејство, за безрезервното залагање и помагање во изградбата на храмот, и изрази благодарност и кон сите други кои помогнаа да се изгради храмот „Света Лидија Македонка“.