Преподобна Параскева - Петка Римјанка

image

Преподобна Параскева - Петка Римјанка во Штип

На 08.08.2022 година, кога го чествуваме споменот на Преподобната Параскева - Петка Римјанка,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Американско-канадската Епархија и Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. Климент Охридски и Св. Петка“ во населба Сењак - Штип. По завршувањето на

Литургијата, Митрополитот г.Иларион одржа содржајна беседа, изврши мал водосвет и го благослови и пресече празничниот леб