Осветување и Литургија во Кавадарци

image

Осветување и Литургија во Кавадарци

На 10. 10. 2021 година, Недела 16та по Педесетница, св. мч. Калистрат и др.; св. мч-чка Акилина, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион во сослужение со Архиереи на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Европски г. Пимен, Епископот Стобиски г. Јаков,

свештенослужители од Повардарската Епархија и многуброен верен македонски народ, извршија осветување на возобновениот храм посветен на „Св. Вмч. Димитриј“ во Кавадарци, по осветувањето се отслужи Света Архиерејска Литургија.