Покров на Пресвета Богородица

image

Покров на Пресвета Богородица во Ново Село - Штип

На 14. 10. 2021 година, кога Православната Црква го празнува празникот Покров на Пресвета Богородица; св. Јован Кукузел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија, во храмот посветен на Покров на Пресвета Богородица,

во Ново Село - Штип, по Литургијата изврши мал водосвет, го благослови и пресече празничниот леб и одржа пригодна беседа.