Манастирска слава во женскиот манастир Св. Спиридон, метох на Лесновската обител

image

Манастирска слава во женскиот манастир Св. Спиридон, метох на Лесновската обител

На 25. 12. 2018 година, Св. Спиридон Чудотворец еп. Тримитунски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф, заедно со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско – осоговски г. Јосиф и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со братството, Архимандритот на манастирот „Св. Јоаким Осоговски“ во К. Паланка отец Григориј и свештеници од МПЦ - ОА, во женскиот манастир посветен токму на Светиот Спиридон Чудотворец, метох на Лесновската обител, отслужи Света Архиерејска Литургија,

одража пригодно слово и го благослови и пресече празничниот леб. На Светата Литургија покрај многубројниот народ присуствуваше и Градоначалникот на Општина Пробиштип г. Драган Анастасов. За сите присутни верници од рацете на монасите и монахињите беше приредена заедничка трпеза на љубовта.