„Св. мч. Фануриј“ во Штип

image

„Св. мч. Фануриј“ во Штип

На 09. 09. 2019 година, препод. Пимен Велики, св. мч. Фануриј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во Соборниот храм Св. Николај во Штип, отслужи света архиерејска литургија, во сослужение на свештеници од Брегалничката и Европската епархија и се помоли за успех на учениците, бидејќи во градот Штип, на празникот на Светиот маченик Фануриј, храмот најмногу е посетен од учениците заедно со своите родители.

На крајот од светата литургија Митрополитот Брегалнички и г. Иларион изврши помен за мајката на Светиот маченик Фануриј./span>