13 седмица по Педесетница во Ораовица

image

 

13 седмица по Педесетница во Ораовица  

 

Нa 06.09.2020  година кога го чествуваме споменот на   Св.Свештеномаченик  ЕвтихијНеговото Високопрео  свештенство Митрополитот   Брегалнички  Иларион    во сослужение на свештеници од   Радовишкото  архиерејско намесништво   отслужи   Света Архирејска  Литургија во манастиротСв. Вмч. Георгиј“ во село Ораовица (радовишко).   На Светата Литургија Неговото 

Преосвештенство го произведе во чин протоереј свештеникот Иван Стојменов од Радовиша поради непоштедниот труд и заложба околу византискиот хор    СвЈован Дамаскин     во чин протопсалт го благослови Мите Јефремов од Радовиш.