Литургија во Кочани

image

  Литургија во Кочани

 На 09.12.2020 година, кога го чествуваме споменот на Св. Вмч. Георгиј и Св. Алимпиј Столпник, ден кога е осветен храмот „Св. Вмч. Георгиј“  во Кочани, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од епархијата отслужи Света Архиерејска Литургија во истиот храмо. На Литургијата Митрополитот одржа 

поучно слово кон верниот народ, а по завршувањето го благослови и пресече празничниот леб.