Празнична вечерна богослужба во Свети Николе

image

Празнична вечерна богослужба во Свети Николе

 На 18.12.2020 година, на празникот посветен на Светиот Николај Архиепископ Мирликиски Чудотворец, кој е патрон и заштитник Свети Николе, во храмот кој го носи името на овој голем светител, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение  

 на свештеници од Свети Николе отслужи вечерно богослужение на кое го благослови петолебието и одржа содржајна беседа. За духовната радост да биде уште поголема за време на богослужбата за поклонение беа изложени свети мошти од светиот Николај.