Литургија во Штип

image

  Литургија во Штип

на 19.12.2020 година кога го чествуваме споменот на Св. Николај Чудотворец, во истоимениот соборен храм во Штип, Неговото Високопреосвештенство Митрополитото Брегалнички господин Иларионво сослужение на повеќе свештеници од  Брегалничката епархија отслужи Света Архиерејска Литургија. По причестувањето со Телото и Крвта Христови,

Неговото Високопреосвештенство беседеше и го благослови праничниот леб.