Божиќ во Штип

image

 Божиќ во Штип 

На 07.01.2021 година кога го славиме големиот христијански празник Рождество Христово – Божиќ, Неговото Виокопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Илаарион во сослужение на повеќе свештеници од епархијата отслужи Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Св. Николај“ во Штип. На Литургијата Митрополитот на присутните верни 

 чеда им ја соопшти радосната вест за Рождетвото на Богомладенецот, беседеше за величината за овој спасоноен настан и ги поздрави со торжествениот поздрав ХРИТОС СЕ РОДИ – НАВИСТИНА СЕ РОДИ!