Богојавление во Штип

image

Богојавление во Штип 

На 19.01.2021 год. кога го прославуваме големиот христијански празник Богојавление кај народот познат како Водици, Неговото Високопреосвештенсрво Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници отслужи Света Архиерејска Литургија по чие завршување го изврши чинот на Големиот Богојавленски  водосвет и ги поздрави присутните верници со радосниот поздрав Бог се јави!