Осветување на нов параклис во Велес

image

Осветување на нов параклис во Велес

На 21.02.2021 година во неделата на кога се чита Евангелскиот тексст за митарот и фарисејот, во Велес, Неговото Високопреосвештентво Митрополитот Повардарски господин Агатангел во сослужение на нашиот Митрополит Брегалнички господин Иларион и на повеќе свештеници се освети нов параклис посветен на „Св. Гаврил Велички“. 

 По Осветувањето на параклисот се отслужи Света Архиерејска Литургија на која чиноначалствуваше Митрополит Брегалнички гоподин Иларион.