Заедничко простување во Штип

image
 
 Заедничко простување во Штип

Во Сиропусната недела, на 14.03.2021 год. кога го празнуваме споменот на Преп. Мч-ка Евдокија и Преп. Агапиј,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од Брегалничката епархија во соборниот храм „Св. Николај“ во 

 Штип отслужи Света Архиерејска Литургија. По завршувањето на Литургијата се отслужи и вечерното богослужение по кое Митрополитот, свештенството и многубројниот верен народ еден на друг побараа простување.