Крстопоклона недела во Радовиш

image

Крстопоклона недела во Радовиш

На 04.04.2021 година – Крстопоклона недела, кога го чествуваме споменот на Св. Свештеномаченик Василиј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од епархијата во обновениот храм „Св. Пр. Илија“ во Радовиш отслужи Света Архиерејска . 

 Василиева Литургија на кој одржа пригодна беседа. Пред почетокот на Боженствената Литургија, според востановениот обичај беше изнесен Чесниот Крст за на кого најпрвин се поклони надлежниот ни Митрополит, па свештенството и верниот народ кој беше присутен на заедничката молитва