Петта недела од Великиот пост во Македонска Каменица

image

Петта недела од Великиот пост во Македонска Каменица

На 18.04.2021 год. во неделата кога си спомнуваме за животот и подвигот на Светата Марија од Египет и го чествуваме споменот на Св. Мч-ци Агатопод и Теодул и на Преп. Марко Трачески, Неговото Високопреоссвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион

во сослужение на повеќе свештеници од епархијата во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Македонска Каменица отслужи Света Архиерејска Василиева Литургија на која одржа пригодно поучно слово.
Пред Литургијата неговото Високопреосвештентво во чин чтец го произведе дипломираниот теолог Никола Мајсторски од Злетово