Втор ден Велигден во Кочани

image

Втор ден Велигден во Кочани

На 03.05.2021 – втор ден Велигден, по традиција на Боженствената Литургија во храмот „Св. Вмч. Георгиј“ – Кочани чиноначалствуваше Неговото Високопреовештенство Митрополитот Брегалнички гоподин   Иларион во 

сослужение на повеќе свештеници од Кочанското архиерејско намеништво. На Литургијата беше прочитано Велигденкото послание од Архиепископот на Македонската Православна Црква г. г. Стефан по што присутните верници се причестија со Телото и Крвта Христови.