Томина недела во Штип

image

Томина недела во Штип

На 09.05.2021 год. во првата недела по Воскресението Христово – Недела Антипасха, кај народот позната како Томина недела, Неговото Високопреовештентво Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на свештеници од Штип отслужи Света 

 Архиерејска Литургија во манастирот „Св. Недела“ во Штип. На Литургијата надлежниот Митрополит изговори поучно слово по што присутните верници се причестија со Телото и Крвта Хритови.