Петровден во Кочани и производство во протоерејски чин

image

Петровден во Кочани и производство во протоерејски чин

На 12.07.2021 год. кога го чествуваме празникот посветен на Светите апостоли Петар и Павле кои се заштитници на градот Кочани, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на 

повеќе свештеници од Кочанското архиерејско намесништво отслужи Света Архиерејска Литургија на која во чин протоереј го произведе отец Перо Ампов од Кочани.