На Св. 15 Тивериополски маченици во Струмица

image

На Св. 15 Тивериополски свешт-мч-ци во Струмица

На 11.12.2021 год. кога го чествуваме споменот на Св. 15 Тивериополски свешт-мч-ци; св. мч. Христо,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, Епископот Стобиски г. Јаков и свештеници на МПЦ-ОА, отслужија Света Архиерејска Литургија во храмот посветен на Светите 15 Тивериополски свешт-мч-ци во Струмица. На крајот од Светата Литургија,

 Митрополитот Европски г. Пимен одржа содржајна беседа, а Митрополитот Брегалнички г. Иларион го пресече и благослови празничниот леб.