Манастирска слава во женскиот манастир Св. Спиридон

image

Манастирска слава во женскиот манастир Св. Спиридон, метох на Лесновската обител

На 25.12.2021 год. кога го чествуваме споменот на Св. Спиридон Чудотворец; преп. Герман Алјаски,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на јеромонах Исак и ереј Серафим, отслужи Света Архиерејска Литургија во женскиот манастир посветен на Светиот Спиридон Чудотворец. метох на Лесновската обител, На крајот од Светата Литургија,

 Митрополитот Брегалнички г. Иларион одржа содржајна беседа, а потоа го благослови и пресече празничниот леб.