Празнична вечерна во женскиот манастир Св. Спиридон

image

Празнична вечерна во женскиот манастир Св. Спиридон, метох на Лесновската обител

На 24.12.2021 год. во предвечерието на празникот на Св. Спиридон Чудотворец; преп. Герман Алјаски,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на јеромонах Исак и ереј Спиридон, отслужи Празнична вечерна богослужба во женскиот манастир посветен на Светиот Спиридон Чудотворец. метох на Лесновската обител, На крајот од вечерната,

 Митрополитот Брегалнички г. Иларион го благослови петолебието и одржа содржајна беседа.